Co z tymi geodetami?

gólna, geodezja szczegółowa, geodezja na płaszczyźnie, miernictwo ? dział geodezji zajmujący się pomiarami ?małych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia może być płaszczyzna pozioma1. Rezultatem przeprowadzonych pomia

Co z tymi geodetami? Są tego rodzaju gałęzie biznesu, które dobrze rozwijają się lokalnie. Dobry przykład to . Krótko o geodezji i pracy geodety.

Kwestia niższej geodezji

Geodezja niższa, inaczej geodezja ogólna, geodezja szczegółowa, geodezja na płaszczyźnie, miernictwo ? dział geodezji zajmujący się pomiarami ?małych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia może być płaszczyzna pozioma1.

Rezultatem przeprowadzonych pomiarów są wielkoskalowe mapy terenu otrzymane w odniesieniu do płaskich układów współrzędnych. Ograniczenie opracowań do tzw. ?małych obszarów? pozwala na pominiecie w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?małe obszary? przyjmuje się powierzchnie zbliżoną do koła o promieniu nie większym niż 15,6 km i polu nie większym niż 750 km?.1 Przedmiotem prac w zakresie geodezji ogólnej jest także projektowanie oraz pomiar szczegółowych osnów geodezyjnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_niższa


Sam początek inwestycji

Jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę przy dużej inwestycji będziemy potrzebowali geodetę, aby wykonał kilka czynności. Jest to etap przygotowania do inwestycji i obejmuje utworzenie mapek do celów opiniodawczych oraz map topograficznych z danego terenu.

Po okazaniu odpowiednich dokumentów w urzędzie musimy czekać na wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dopiero po otrzymaniu decyzji pozytywnej można przystąpić do kolejnych etapów, czyli mapa do celów projektowych oraz pozwolenia na budowę.


Wykonanie mapy do celów projektowych

Uzyskanie zgody na budowę na działce wymaga zgody z urzędu i dopiero po jej otrzymaniu można formalnie rozpocząć budowanie domu, czy innej nieruchomości na naszym terenie. Do wydania zgody jest potrzebna mapa do celów projektowych w skali 1:500. Mapa ta jest sytuacyjno-wysokościowa i jest potrzebna do wykonania projektu budowlanego wg. polskiego prawa.

Dodatkowo geodeta może wykonać badania geotechniczne, które ma na celu sprawdzenie podłoża i warstw jakie znajdują się na naszej działce. Dopiero po uzyskaniu tych dokumentów możemy kontynuować naszą drogę do własnych czterech kątów.